Haber Detayı
14 Ekim 2014 - Salı 14:23
 
Silivri'de 9 Kasım'da Hıristiyan ayini yapılacak
Papazlar Silivri'ye geliyor. 10 yıl önce, MHP ve Ülkücüler tarafından engellenmişti!
KÜLTÜR Haberi
Silivri'de 9 Kasım'da Hıristiyan ayini yapılacak

Silivrili Ülkücüler'in 2004 yılında engellediği Hıristiyan ayini, Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın desteği ve Fener Rum Patriği Bartholomeos'un öncülüğünde tekrar Silivri'de yapılmak isteniyor. Hıristiyan ayini, 9 Kasım'da Değirmenköy'deki Germiyan Ortodoks Kilisesi'nde planlanıyor...   

HABER: EREN ERMİŞ

250 milyon Hıristiyan Ortodoks’un ruhani önderi gösterilen Patrik I. Bartholomeos (Dimitrios Arhondonis), geçtiğimiz hafta sonu Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ı makamında ziyaret etti.

Işıklar’ın, tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması ve korunması ile ilgili çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade eden ruhani lider; “Tekrar seçilmenize çok sevindim. Silivri’de tarihi yaşatmak konusundaki çabalarınız takdire şayan. Bu konudaki çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye başkanlığından yapılan açıklamaya göre, ilçede din ve kültür turizminin canlandırılması ve tarihi eserler ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Özcan Işıklar da, Ortadoksların son azizi Aziz Nektaryus’un Silivri’de yaşadığı evin yeniden yapılmasıyla ilgili girişimlerinden söz etti.

"SİLİVRİ O'NUNLA İFTİHAR EDEBİLİR"

Aziz Nektaryus’un Silivri’de doğmuş olmasının önemine dikkat çeken Bartholomeos ise; “Aziz Nektaryus, sevgi ve barış adamıydı. Hastaları tedavi ediyordu. İsmi Silivri’nin büyük oğlu olarak geçiyor. Silivri onunla iftihar edebilir” şeklinde görüşünü aktardı.

IŞIKLAR: 'HAZIRLIK YAPACAĞIZ'

Değirmenköy'deki Germiyan Ortodoks Kilisesi'nde 9 Kasım'daki ayin yapacaklarını bildiren Bartholomeos'a destek veren Başkan Özcan Işıklar, belediye olarak gerekli hazırlıkları yapacaklarını bildirdi. 

PAPAZ BARTHOLOMEOS KİLİSEYİ GEZDİ

Patrik I. Bartholomeos, Başkan Işıklar’a ziyaretinin ardından Ortodoksların tarihten bu yana önemli bir kilisesi olarak kabul edilen ve Silivri Degirmenköy’de bulunan Germiyan Ortodoks Kilisesini de ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 9 Kasım'daki ayine katılımın fazla olacağına dikkat çekildi.

 

2004'TE NE OLMUŞTU

Fener Rum Patrikhanesi tarafından 2004 yılında da yapılmak istenen ayin, Ülkücülerin protestosu üzerine iptal edildi. Otobüslerle kiliseye akın eden Ülkücü guruptan gözaltına alınanlar da olmuştu.

Değirmenköy'deki Germiyan Kilisesi'nde yapılmak istenen ayini, protestolar yüzünden iptal edilmek zorunda bırakılmıştı. İlk ayin ise 2003 yılında yapılmıştı. O tarihten itibaren tepkiler nedeniyle ayin yapılamadı.

KİLİSE TARİHİ

2. Abdülhamid'in para yardımı ile 1836´da Rum köylüler için yaptırılan kilise, 1913 yılında Rumlar'ın Yunanistan'a göç etmesiyle boş kaldı. Rumlar'ın altınlarını binanın temeline sakladığı iddiaları yüzünden definecilerin akınına uğrayan kilise, adeta köstebek yuvası haline getirildi. Şuanda harabe halinde görünüme sahip. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Papazlar, Silivriye, geliyor, 10, yıl, önce, MHP, Ülkücüler, tarafından, engelle
Yorumlar
Haber Yazılımı