İrfan ERMİŞ

İrfan ERMİŞ


Silivri ve çöp ayrıştırma tesisi!

22 Ekim 2019 - 18:12

Silivri’deki gündemi meşgul ettiği için bir araştırma yaptım. Otomatik Katı Atık Çöp Ayıklama Tesisleri, atıkların yeniden kullanımını ve geri dönüşümünü sağlıyor ve organik maddeleri, plastikleri, metalleri, tuğlaları, taşları ve diğer maddeleri çöplerden ayırmak ve değerli hale getirmek için kullanılıyor. Makul yapı ve konfigürasyonu ile otomatik çalışma sağlayan bu tesisler, manuel çalışma sırasında ortaya çıkan hataları önlüyor ve iş yoğunluğunu azaltarak çalışma verimliliğini arttırıyor. Tesis büyüklüğü kapasiteye göre değişiyor hatta tesis kumanda panelinden yönetiliyor. Makine servis ve bakımında hızlıca müdahale gerçekleştirilebiliyor.

 

*

 

Konuya direk girdim çünkü bazı arkadaşlar; “Silivri’ye çöp toplama alanı yapılacak, Silivri kokacak, Silivri çöplük olacak” diye feveran etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içinde yazdığım yazımda belirttim, böyle bir tesis Silivri’ye yapılır mı yapılmaz mı gerçekten bilmiyorum ama bildiğim bir şey var, Silivri’de yapılsa bile hiç kimseye zararı yok hatta bir kaç açıdan bakıldığında faydası bile olur.

 

*

 

Sınırlı Sorumlu İstanbul Silivri Sanayicileri Küçük Ölçekli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifini bilmem, yönetiminden kimseyi tanımam ama Google’den bir araştırdım derneğin başkanı “Hayırsever iş adamı” olarak anılıyor. Birçok hayırlı işlerde katkıları var. Hatta bu arkadaşlar, söz konusu Büyükçavuşlu’daki arsayı çok eskiden almışlar, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ile uzaktan yakından alakaları yok.

Dernek Başkanı Yüksel Yılmaz ile telefonda konuştum, “İrfan Bey biz bu arsayı Özcan Işıklar zamanında aldık ve Sayın Işıklar’ın bize her konuda sonsuz destek sözü vardı” dedi.

Bu kısa konuşmadan anladığım kadarıyla bu arkadaşlar buraya ‘Geri dönüşüm ve çöp ayrıştırma tesisi’ yapmayı düşünüyorlar hatta bu cesareti de bu arkadaşlara dönemin belediye başkanı Özcan Işıklar vermiş.

Telefonda kendilerine de söyledim; “Son teknolojik sistemler uygulanırsa, Silivri ve Silivri tarımı zarar görmezse, bence sakıncası yok hatta Silivrililer için istihdam alanı bile açılır” dedim.

 

*

 

Yukarıda belirttim; bu kooperatif ve yönetiminin amacı belli, buraya bu tesisi yapacaklar. Sözü belediyeye ‘Hibe’ edilen kamyonlara getirecek olursak, bu kooperatifin amacı da “Biz belediyeye kamyon hediye edelim, belediyede topladığı çöpleri bizim tesise yıksın ve bizde ayrıştıralım, işimize yarayanı kullanırız, işimize yaramayan atıkları da Büyükkılıçlı’daki Büyükşehir Belediyesine ait geri dönüşüm tesisine götürürüz.”

 

*

 

Mesleki tecrübenden dolayı benim anladığım bu!

Bir kaşık suda fırtına koparmaya gerek yok. Dünyanın her yerinde buna benzer milyonlarca tesis var hatta ülkemizde bile binlerce, yüzbinlerce tesisler var ve olmalı da...

Millet çöpünü denize, göle, ırmağa ya da dağa taşa dökse mi daha iyi yoksa bu tür tesislere verse mi daha iyi?

YORUMLAR

  • 0 Yorum