Reklam

2021 Kadir Gecesi ne zaman, hangi tarihte? Kadir Gecesinin önemi nedir, bu özel gecede nasıl ibadet edilmelidir?

Mübarek Ramazan ayı içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bulunmaktadır. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi'nde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e Alak Suresi'nin ilk 5 ayeti kerimesi indirilmiştir. Kadir Gecesini kaçırmak istemeyen vatandaşlar Ramazan ayının son günleri içerisinde araştırmalarını sıklaştırdı. Peki 2021 Kadir Gecesi ne zaman, önemi nedir?

2021 Kadir Gecesi ne zaman, hangi tarihte? Kadir Gecesinin önemi nedir, bu özel gecede nasıl ibadet edilmelidir?
02 Mayıs 2021 - 13:33
Reklam
Reklam

Kadir Gecesi konusunda araştırmalar devam ediyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan mübarek Ramazan ayı içerisinde yer alan ve yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi bu yıl hangi tarihte idrak edilecek sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesine sayılı günler kala vatandaşlar araştırmalarını sıklaştırdı. Peki 2021 Kadir Gecesi ne zaman, ayın kaçında?

2021 KADİR GECESİ NE ZAMAN? 
Kadir Gecesi bu yıl Ramazan ayının 26. günü olan 8 Mayıs 2021 tarihinde eda edilecek.

KURAN-I KERİM'DE KADİR GECESİ
Kur'an'da Kadir Gecesinden Kadir Suresi'nde bahsedilmiştir:
Şüphesiz ki biz Kur’ân’ı kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için inerler de inerler. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.

KADİR GECESİ ÖNEMİ VE ANLAMI! 
Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklı bilgilere göre, Peygamber efendimiz (s.a.v) daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir. Kadir Gecesin önemli kılan ise Kur'an-ı Kerim'in ilk o gece indirilmeye başlanmasındandır.
Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesinin Önemi şu şekilde dile getirilmiştir. '' Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede,Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik,gün ağarıncaya kada sürer.'' (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)Kadir gecesinin zamanı
Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan'ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Muhammed Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" demiştir.

KADİR GECESİ İBADETLERİ 
Ramazanın her gecesini Kadir gecesi bilerek hareket edilirse Kadir gecesine rastlanmış olur. Her gün en az şunlar yapılmalı:
1- Gece herhangi bir namaz kılarken zamm-ı sure olarak veya namaz dışında Kadir sûresini okumalı.
2- Şu duayı okumalı: (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa'fü annî.)
3- Birkaç sayfa Kur'an-ı kerim okumalı.
4- İlmihalden birkaç sayfa okumalı.
5- Az da olsa İslâmiyet'i doğru yayan kuruluşlara yardım yapmalı veya sadaka vermeli.
6- Gece seher vakti, iki rekât namaz kılıp, silsile-i aliyyeyi okuyarak, o âlimlerin hürmetine dua etmeli.
7- Gündüzü de gecesi gibi kıymetli olduğu için gündüzleri de değerlendirmelidir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Silivri'de kontrolden çıkan otomobil iş yerine daldı
Silivri’de kontrolden çıkan otomobil iş yerine daldı