"Atatürk'ü anlamak" konulu program düzenlendi

Silivri Kent Konseyi Gençlik Meclisi, İstanbul Rumeli Üniversitesi’yle birlikte “Atatürk’ü anlamak” konulu program düzenlendi.

"Atatürk'ü anlamak" konulu program düzenlendi
12 Kasım 2019 - 17:46
Reklam
Reklam

“Atatürk’ü anlamak” konulu program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Silivri Kent Konseyi Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Özyaral yaptığı açış konuşmasında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk için yas tutmanın değil, onu anlamanın önemini anlattı. Prof. Dr. Özyaral, sözlerini “Ne mutlu Türk’üm diyerek” sonlandırdı. Video gösterilerinin, Vals ve Zeybek oyunlarının yer aldığı programda; Öğr. Gör. Mutlu Ural, “Osmanlı Dönemi Türk Sporu’nun, Cumhuriyete entegrasyonu” konulu seminer verdi.
Dr. Öğr. Üyesi Hakan Tekin, “Osmanlı Dönemi Türk Sanatı’nın Cumhuriyete Entegrasyonunu” anlatırken, Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Özmen ise “Atatürk’ü Anlamak” konulu söyleşi gerçekleştirdi.
Programda, Müzik Kulübü öğrencilerinden Birgül Ada Topal tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılar da seslendirildi. Topal’a, SKS Daire Başkan Yrd. Tolga Bulut piyano ile eşlik etti.
 
“TUZAKLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ”
Programda kapanış konuşmasını Rumeli Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Kulüp Başkanı Levent Camcı yaptı. Camcı, “Silivri Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü olarak onu anladığımız ölçüde hakkıyla ve layıkıyla anlatacağımız da bir hakikattir. Diğer yandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırasını karalamak, eser ve izlerini kundaklamak niyetinde olan kişilerin ahlaksız ısrar ve iddialarında bugüne kadar bir gerileme yaşanmamıştır. Hala onun ismine bile tahammül edemeyen hayırsızlara, 57 yıllık hayatını kötülemek ve kötü göstermek için fırsat kollayan hayâsızlara tesadüf etmek acıklı bir hüsrandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk inanmış bir Türk milliyetçisi, çağını kavramış bir inkılapçı, değişim dinamiklerinin yönünü iyi okumuş, bölgesel ve küresel gelişmeleri milli gerçeklere muvafık şekilde yorumlamış bir siyaset dehasıdır. Ona karşı yapılan saldırıların, atılan iftiraların, aslı astarı olmayan ithamların temelinde Türklüğün bekasına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına yönelik hazımsızlık olduğu ayan beyan bellidir, hatta belgelidir. Devletimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kim ya da kimler rahatsızsa onlara dikkat etmek, tuzaklarına karşı uyanık olmak biz Türk Gençliği’nin büyük bir mecburiyettir. Türkiye Cumhuriyeti onun göstermiş olduğu hedefler doğrultusunda bugün çok daha güçlü, çok daha güvenli ve dik duruşludur. Ulu Önderin Gençliğe Hitabede bizlere verdiği emirler doğrultusunda onun açtığı yolda gösterdiği hedefe durmadan yürüyeceğimize ant içeriz. Varlığımız Türk varlığına, armağan olsun. Ne Mutlu Türk’üm diyene!”
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li Kırkıcı, Başkan Yılmaz'a yüklendi
CHP'li Kırkıcı, Başkan Yılmaz'a yüklendi
MHP'li Aşkın: "Bizim derdimiz Silivri"
MHP'li Aşkın: "Bizim derdimiz Silivri"