Reklam

Fenerköy'ün imar isyanı

Silivri Kaymakamı Ali Partal’ın bir süre önce başlattığı halk toplantıları Fenerköy ile devam etti. Vatandaşlar, imar durumundan, sağlık ocağı eksikliğinden, metruk evlerden, iş kamyonlarından kaynaklı şikayetlerini dile getirdi.

Fenerköy'ün imar isyanı
22 Ocak 2018 - 20:17
Reklam
Reklam

Köy statüsünden mahalleye dönüşen bölgelerdeki sorunların yerinde çözüme kavuşturulması veya çözüm yolları aranmasına yönelik vatandaşlarla bir araya gelen Kaymakam Ali Partal, beraberindeki kamu kurum ve kuruluşu temsilcileriyle halkın istek ve önerilerini dinledi. Fenerköy’de yapılan toplantıya, Kaymakam Partal’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak, Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Yoldaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ay, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erdal Aslan, İlçe Müftüsü İdris Çatmakaş, İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Kemal Benli, İlçe Sağlık Müdürü Hasan İpekoğlu, Silivri BEDAŞ Müdürü Orkun Özgan, Silivri İSKİ Şube Müdürü Ruhi Şahin, Fenerköy Muhtarı Muharrem Eren ve vatandaşlar katıldı.

Vatandaşlarla toplantılar yaparak sorunların çözülmesini amaçladıklarını belirten Kaymakam Partal, Silivri’de görev yapan kurum temsilcilerine bizzat şikayetlerin iletilmesinin önemli olduğunu söyledi. Fenerköy sakinlerinden gelecek istek ve önerilerin kesinlikle dikkate alındığının altını çizen Kaymakam Partal, “Çözülmeyen hangi sorunlarınız sıkıntılarınız varsa bizlere söyleyin. Kurumlarımızın müdürleri burada. Her söylediğiniz dikkate alınacak” dedi.

Vatandaşların şikayetleri ve muhtar Muharrem Eren’in yaptığı konuşmada, mahallenin imar durumu, metruk binaların akıbeti, sağlık ocağı eksikliği, akşam saatlerindeki minibüs seferlerinin yetersizliği, bölgedeki iş kamyonlarının verdiği zararlar öne çıktı.

​“İMAR YÜZÜNDEN NÜFUS AZALIYOR”

Özellikle imar sorununun Fenerköy’ün kaderini olumsuz etkilediğini ifade eden vatandaşlar, imar düzenlemesi talep etti. İki katlı evlerin alt katının ahır, depo, kahvehane, dükkan ve garaj amacıyla kullanıldığını dile getiren vatandaşlar, “Bir kat daha çıkamıyoruz çünkü yasak. Fenerköy’de imar düzenlemesi yapılması gerekiyor. Çocuklarımız evleniyor, bir kat daha yapıp burada oturmaları gerekirken, Silivri merkezden ev alıyorlar ve Silivri’ye taşınıyorlar. Bu da zorunlu göç oluşturuyor. Fenerköy’de işsizlik artıyor, aynı zamanda nüfus azalıyor” dediler.

​MUHTAR EREN: İMAR DÜZENLEMESİ ŞART

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından imar düzenlemesinin yapılması gerektiğini anlatan Muhtar Muharrem Eren, Silivri Belediyesi’nin 1/1000’lik planları hiçbir değişiklik yapmadan İBB’ye onaylattığını ifade ederek, bu karara tepki göstermelerine rağmen dikkate alınmadığını söyledi. “Biz bu karara başkaldırdık” diyen muhtar Eren, eğer imar düzenlemesi Fenerköy’de herhangi bir sorun yaşamayacaklarını kaydetti.

​PARTAL: BUNUN ÜZERİNE ÖZELLİKLE DURALIM

Kaymakam Partal, Belediye Başkanı Hasan Solak’tan da bilgilendirme aldıktan sonra Fenerköy’ün imar sorunuyla ilgili özel bir toplantı yapılması fikrini paylaştı. Partal, “Köy yerleşim alanı dışında özel bir alan yapılabilir mi, uygun olabilir mi, bunları özel bir toplantıda konuşalım” dedi. 

YANLIŞ YAPANIN YANINA KAR KALMAZ

Kuzey Marmara Otoyolu yapımından dolayı köy yollarının olumsuz etkilendiğini de toplantıda söyleyen vatandaşlar, ağır tonajlı kamyonların aşırı hızlı olduklarını iddia ederek, can güvenliği açısından tedirginlik yaşadıklarını ifade etti. Bu şikayete jandarma Komutan Binbaşı Mustafa Yoldaş, “Plaka verseniz bile yeterli olur” şeklinde açıklama yaparak, cezai yaptırımlar konusunda hassasiyet gösterdiklerini, şikayet telefonlarının hemen ardından bölgeye geldiklerini söyledi. Kaymakam Partal da, “Yanlış yapanın yanına kar kalmaz. Gereğini hemen yaparız. Kamyonlar konusunda büyük şikayetler var Silivri içerisinde. 7’nci toplantımız oldu her yerde aynı şikayeti alıyoruz. Hepsini disipline edeceğiz. Trafiğin düzenli işlemesini sağlayacağız” diye konuştu.

AYNURAL: ÜNİVERSİTE SİLİVRİ İLE BÜTÜNLEŞTİ

Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural, toplantının son bölümünde yaptığı konuşmada Rumeli Üniversitesi’nin kısa sürede bölgeyle bütünleştiğini ifade etti. Aynural, duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çocuklarımız iyi bir eğitim alsın diye gayret gösteriyoruz. Silivri’nin Silivri cezaeviyle değil de, eğitim ve eğitim projeleriyle anılmasını istiyoruz” dedi.   

Haber / Video Eren Ermiş 
Fotolar / Hürhaber

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 2 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yalçın: "15 Temmuz'da amaç Türkiye Cumhuriyeti'ni yok etmekti"
Yalçın: "15 Temmuz'da amaç Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmekti"
İBB'de komisyonlar belirlendi
İBB'de komisyonlar belirlendi