KYK burs başvurusu nasıl yapılır 2020? 11 adımda E-Devlet KYK burs başvurusu ve kredi bilgileri

KYK burs ve kredi başvurusu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun yapmış olduğu duyuru ile resmen başlamış oldu.

KYK burs başvurusu nasıl yapılır 2020? 11 adımda E-Devlet KYK burs başvurusu ve kredi bilgileri
28 Ekim 2020 - 15:20
Reklam
Reklam

KYK burs ve kredi başvurusu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun yapmış olduğu duyuru ile resmen başlamış oldu. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun bünyesinde gerçekleşecek olan KYK burs başvurusu için E-Devlet hesabının olması önemli koşul olacak. Eğer başvuracak kişi 15 yaşının altında ise velisinin vekaleti ile müracaat tamamlanabilecek. Müracaat tamamlandığında öğrenciler için Ziraat Bankası bankamatik kartı düzenlenecek. Peki, GSB tarafından E-Devlet ortamında alınacak olan KYK burs başvurusu 11 adımda nasıl tamamlanacak? İşte, öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar ve E-Devlet KYK burs başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler

KYK BURS BAŞVURUSU BAŞLADI

KYK burs başvurusu E-Devlet ile 28 Ekim tarihinde resmen başladı.KYK burs ve kredi başvurusu tamamen E-Devlet üzerinden gerçekleşecek. Başvuru esnasında öğrencilerden 11 adımda bilgilen talep edilecek. Öğrencilerin verdiği bilgilerin doğruluğu, 12 farklı devlet kurumu üzerinden teyit edilecek. Eğer bilgilerde çelişki tespit edilirse burs imkanından yararlanmak mümkün olmayacak. Aile içindeki aylık net gelir ve özel durum hususları, burs başvurusu için önemli hususlardan birisi olacak. Burs almaya hak kazanamayan öğrenciler, geri ödemeli öğrenim kredisi seçeneğini tercih edebilecek. İşte, KYK burs ve kredi başvurusu hakkında detaylı bilgiler

 

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

11 adım sürecek olan KYK burs başvuru ekranında ilk adım başvuru bilgileri olacak. Bu adımdaki bazı uyarıları okuyup onaylayacak olan öğrenciler, sonraki aşamaya geçiş yapacak.

İkinci adımda öğrencinin kimlik bilgileri istenecek. Burada kimlikte yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi ya da yanlış varsa düzeltilmesi gerekiyor.

Üçüncü adımda öğrenim bilgileri, dördüncü adımda bilgilendirme mesajı, beşinci adımda adres bilgileri, altıncı adımda, özel durum bilgileri, yedinci adımda aile bilgileri, sekizinci adımda burs ya da kredinin yatırılacağı Ziraat Bankası bilgileri, dokuzuncu adımda Ziraat Bankası ürün başvuru işlemleri, onuncu adımda verilen bilgilerin önizlemesi, son adım olan on birinci adımda ise son işlem gerekecek. 

 

KYK BURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

 

• Burs / Kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından kamu kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / kredi hakkınız iptal edilecektir.

• İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.

• Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs / kredi almanızı engeller.

• Bekâr öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net geliri tam ve doğru olarak yazmalıdır.

• Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler https://sonuc.gsb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

• Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacak bilgilendirmeler e-posta ve SMS üzerinden olacağından e-posta ve cep telefonu numaralarının doğru, aktif ve güncel olması gerekmektedir.

• Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

• Bir öğrenci aynı anda hem burs hem kredi alamaz.

• Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir.

Taahhütname onayı yapmayan öğrencilere (öncelikleri olsa dahi) ödeme yapılmaz.

 

15 YAŞ ALTI ÖĞRENCİLER BAŞVURUSUNU NASIL YAPACAK? 

15 yaş altı öğrencilerin başvurusu sonrasında taahhütname onayı ile gerçekleşecek. Taahhütname onayı için velilerin de onay vermesi gerekecek.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD'ye Silivri'li bakan
ABD'ye Silivri'li bakan
İbo Show izle (3. bölüm)
İbo Show izle (3. bölüm)