Sistemleri çalışmıyor, icraya veriyorlar!

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ICA Yavuz Sultan Selim Köprüsü, binlerce vatandaşa geçiş ücretleri nedeniyle haciz göndermeye devam ediyor.

Sistemleri çalışmıyor, icraya veriyorlar!
09 Ocak 2021 - 14:50 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 16:11
Reklam


Haber: Alparslan ERMİŞ
ICA Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçişlerde HGS-OGS sisteminizde paranız olmasına rağmen, ücret çekimi yapılmıyor ve aylar sonra size icra gelebiliyor.
ICA yönetimi iddiaları her seferinde ret ederken, vatandaşlar artık bir çözüm bekliyor.
Temmuz 2020’de geçiş yapan bir vatandaş, “HGS sisteminde param olmasına rağmen, çekim yapılmamış. Devletin olan otoyollarda geçiş yaptığınızda size ‘15 gün içinde ödeyin’ şeklinde bir mesaj geliyor ve bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Ancak Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerinde bu sistemler düzgün çalışmadığı için aylar sonra size icra gönderiliyor. Benim 40 liralık geçiş ücretimi şimdi benden 1.078 TL olarak geri istiyorlar. Bu nasıl bir iştir. ICA’nın sistemi bozuksa, bu vatandaşın problemi mi?” şeklinde şikayet oluşturdu.
Şikayetvar.com adlı siteye  yapılan bazı şikayetler şu şekilde;

Musa: 01.02.2020. Tarihinden 01.08.2020 tarihine kadar yapmış olduğum Yavuz Sultan Selim köprüsünden hiçbir ödeme yapılmamış bende ödeme yaptığımı bilmiyordum bana hiçbir şekilde ihbar ya da evrak gelmedi taki ben öğrenene kadar 14.0000 bin ana param faiziyle ve icra masrafları 92.0000 bin olmuş bugün 16.12.2020'de icradan aradılar ben ne yapayım derdimi sesimi kime duyurayım!”

Fatma: 2016***17-2020 yıllarına ait köprü geçiş ücreti cezaları icra müdürlüğü ile gönderildi. Daha önce ne uyarı ne ikaz ne mesaj ile borç bildirme. Hiçbir uyarı yapılmaksızın direkt 695,25 TL için icra yazısı gönderildi avukatlık ücreti olan borçtan çok daha fazla toplamda beni 1700 TL civarında borçlu çıkartıyorlar. Avukatı aradım neden öncesinde uyarı yapılmadı ya da ödeme emri gönderilmedi diye verdiği cevap çok daha komik Yavuz Sultan Selim Köprüsünün işletimi özel olduğu için ödeme emri göndermek gibi bir mecburiyetleri yokmuş ancak sistemlerine üyelik yapılır ise mesajla uyarı yapılıyormuş. Kaç milyon tane araç geçiyormuş hangi birine ödeme emri göndereceklermiş. Milyontane araç için icraya vermeye erinmiyorlar insanların sırtına binmeye utanmıyorlar bir ödeme emri göndermek ağır geliyor. Aynı zamanda ihlali geçiş olduğunu söyledikleri zamanda ise bakiye olmasına rağmen. Bakiyemiz var deyip düzelteceğiz. Bilgimiz olsa zaten o tarihlerde arayıp düzeltme yaptırabiliriz. Bir de haksız yere gönderdikleri icra yazısının düzeltilmesi için biz uğraşacağız. İcra yazısından itibaren 7 gün içinde itiraz edilmesi gerekirmiş. Herkes hukuk bilmek zorunda ya. Devlet yetkililerinden bu mağduriyete dur demesini bekliyoruz”

Onur: 06.12.2019 ve 18.01.2020 tarihlerinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantılı yollarından geçtim. Ancak HGS bakiyem yetersiz olduğu için ceza yemişim ama Karayolları Genel Müdürlüğü ve HGS geçiş ihlallerini sorguladığım zaman ceza gözükmüyor ve hala da gözükmüyor 09/09/2020 tarihinde ise adıma 2020/14501 dosya numaralı İstanbul 12. İcra dairesinden dosya açılıyor ve bu 6 aylık süre içerisinde cezam faize biniyor ben cezamı 6 ay sonra öğreniyorum. Cezamı ödedim ancak haksız şekilde benden alınan faizi geri istiyorum.”

Alper: Türkiye'nin her yerine gidip gelirken geçerli olan HGS / OGS hatta bu ücretlerin daha sonra plakadan otomatik düşen sistemin olmasına rağmen nedense Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve kuzey çevre otoyolunda HGS OGS niz sistemde görünmüyor nakit ödeyin diyorlar. Böyle saçma şey olabilir mi insanları enayi yerine koyuyorlar. Nakit para almak için yalan konuşup insanları mağdur ediyorlar. Bunlara dur diyecek kimse yok mu?”
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!
Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!
Pandemide hamilelerin en çok sorduğu 6 soru!
Pandemide hamilelerin en çok sorduğu 6 soru!