Sokak hayvanları için kulübe dağıtıldı

Silivri ve Çatalca’da orman bölgelerinde bulunan 3 bini aşkın sokak hayvanının kış şartlarına dayanabilmesi adına hayvan severler tarafından 100’e yakın kulübe bölgeye kazandırıldı.  

Sokak hayvanları için kulübe dağıtıldı
23 Ocak 2021 - 18:30 - Güncelleme: 23 Ocak 2021 - 20:09
Reklam

HABER: ALPARSLAN ERMİŞ
Patiliyo, Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER), Hayvan Severler Derneği (HAYSEVDER), Yeniyüzyıl Üniversitesi Hayvan Hakları Öğrenci Topluluğu üyeleri ve Zümrüdüanka Grubu gönüllüleri Silivri ve Çatalca’nın orman bölgelerinde bulunan sokak hayvanlarına kulübe ve mama dağıtımında bulundu. Bugün sabah saatlerinde Çatalca Subaşı Mesire Alanı’nda toplanan hayvan severlere AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Çatalca Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, Silivri Kaymakamı Ali Partal ve Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ta eşlik etti.
Kulübelerin montaj işlemleri ve ısı yalıtımlarının yapılmasıyla başlayan etkinlik, yaklaşık 20 noktaya mama ve kulübe dağıtımıyla devam etti.  Kaynarca: “Yasal düzenleme iyi bir noktaya getirildi”
100’e yakın kulübe dağıtımı yapılan etkinlikte konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, “Emek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Sokak Hayvanları Besleme İstasyonları oluşturan Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner’e çok teşekkür ediyorum. İstanbul’un akciğeri olarak nitelendirdiğimiz Çatalca’mızda dışardan bırakılan hayvanlarımızda var, burada olanlar da var. 2020 yılının Ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi araştırma komisyonu adı altında tüm partilerin emek verdiği güzel bir komisyon oluşturuldu. Aylarca çalışıldı. Burada bulunan bulunmayan Türkiye’nin her noktasındaki hayvan hakları dernekleriyle düşünce görüş alınarak, yasal düzenleme iyi bir noktaya getirildi. Bizim hedefimiz de inşallah, önümüzdeki hafta meclisimiz açılıyor, yeni dönemde yasal düzenlemeyi de hayata geçirmek” şeklinde konuştu.
Bu tür çalışmaların sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiğini belirten Çatalca Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, sokak hayvanları ile insanların birbirleri olmadan yaşayamayacağını vurguladı. Ermiş, “Medeni bir toplumun göstergesidir, sokak hayvanlarına davranış şekli” dedi.
Belediye olarak en büyük sıkıntıyı çeken kurumlardan biri olduklarını ifade eden Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, sokak hayvanlarının daha iyi bir yaşama getirmek için uğraştıklarını belirtti.

Yılmaz: “Diğer ilçelerden atılıyor”
“Düzenli olarak Çatalca’ya gelip besleme yapan gruplarız bizler” diyen HAYSEVDER ve Patiliyo Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Yılmaz, “Çatalca’ya il içindeki diğer ilçeler tarafından atılan köpekleri haftanın iki günü besliyoruz. Fakat kış şartlarına dayanamadıklarını, soğuktan çok etkilendiklerini gördüğümüz için kulübe de getirmek istedik. Kulübelerle birlikte de mamalarımızı dağıtmak istedik. Bundan sonrada bunları düzenli yapmaya, Belediye Başkanımızla beraber çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Çatalca ve Silivri’nin kırsal alanlarına belediyeler tarafından yaklaşık 3 bin sokak köpeğinin bırakıldığını söyleyen HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, çalışmaya destek veren gönüllü gruplara teşekkür etti.

Ali Partal, 100 kulübe sözü verdi
Etkinliğe Silivri bölgesinde katılan Silivri İlçe Kaymakamı Ali Partal, kulübeleri inceleyerek hayvan severlerden bilgi aldı. Kaymakam Partal, kulübe sayılarının arttırılması için Silivri Belediyesi ve HAYKURDER işbirliğinde 100 kulübenin daha bölgeye en kısa sürede kazandırılacağının sözünü verdi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x