Ünlü Tekstilci Celal İlaldı'nın antika merakı

Silivri’de Ortaköy Sanayi Bölgesi’nin duyulmasına büyük katkı sağlayan ünlü iş insanı Celal İlaldı, antika tutkusunu iş yerine taşıdı.

Ünlü Tekstilci Celal İlaldı'nın antika merakı
14 Aralık 2019 - 14:37
Reklam
Reklam


Harput Group Şirketler Topluluğu kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Celal İlaldı, antika tutkusunu iş yerine taşıdı. Ortaköy’deki fabrikalarının yönetim binasının bir bölümünü antika eşyalarla donatan İlaldı, vaktinin çoğu kısmını burada geçiriyor. “En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır” diyen İlaladı, hayatını şu şekilde anlattı;
“Büyük hedefler koyarak üretime, yeniliğe ve eğitime birçok katkı sağladık. İlk iş deneyimime 1966 yılında İstanbul Hadımköy’de çavuş rütbesi ile askerlik yaparken kantin işletmeciliği ve fotoğrafçılık yaparak başladım. Terhis olduktan sonra İstanbul’un çeşitli kıraathanelerde garsonluk, bazı zamanlarda da mendil ve tütün ürünü satarak yaşamımı sürdürdüm. 1973 yılında Bakırcılar İlim Yayma Cemiyetinin çay ocağı ihalesini kazandım. 1975’te Çemberlitaş’ta ortağı olduğum büfeyi işletmeye başladım. 1976 yılında ise battaniye ve çorap imalatı işine girdim. Konfeksiyon firması ziyareti esnasında tekstil kırpıntısı geri dönüşüm işini öğrendim. Elazığlı Üniversite hocam ile birlikte İspanya’ya bu iş ile ilgili giderek, incelemeler yaptım. 1982 yılında Zeytinburnu’nda öğrendiklerimi açtığım iş yeri uygulamaya başladım.”
 
İLALDI, 2003 YILINDA ORTAKÖY’DE 9 FABRİKA YAPTI
1984’te kurumsal şirket olarak Harput Tekstil San. ve Tic. A.Ş. ve 1985’te Hazar Tekstil San. ve Tic. A.Ş. firmalarını kurduğunu söyleyen İlaldı, “Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihracata başladık. Merter’de aldığımız arsaya şirket merkez binasını inşa ettirdim. 1989’da Çatalca Elbasan Köyünde arsa alarak fabrika kurdum. Tekstil atık işi ile birlikte iplik bölümünü de faaliyetine ekleyerek, şirketin faaliyet alanlarını genişlettik. 1993’te ise Merter ve Çatalca’da döviz büroları açtım. 2003 yılında Silivri Ortaköy Sanayi bölgesinde fabrika binası inşaatı yaparak firma merkezini ve Çatalca’da bulunan üretim bölümünü buraya taşıdık. Daha sonra Çatalca’daki fabrika yerini yapılandırarak, yaklaşık yirmi işletmeye istihdam olanağı sağlayan Harput Sanayi Sitesine dönüştürdük.  Ortaköy Sanayisinde mevcutta 9 fabrika binası inşaatı yaparak, faaliyetimize burada devam etmekteyiz” dedi.
 
“SAYISIZ ANTİKA BİRİKTİRDİM”
Antika tutkusunu anlatan İlaldı, “Vaktimin çoğu işyerinde geçiyor. Buradaki işlerimin yanı sıra antika merakım var. Yönetim binasının bir bölümünde antika eşyaları toparladım. Bu eşyaların çoğu aile bireylerinin el işçiliği ile yaptığı eserler. Kantin işletmeciliği yaptığım yıllarda kullandığım çay tepsisinden, 100 yıllık el değirmenine, el dokuması halılardan, bakır tartılara kadar her şey var burada. Eski paralar, kilimler… Bu eserlerle vakit geçirmek bana mutluluk veriyor” şeklinde konuştu.      
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
4 saat sonra denizden sağ olarak çıkartıldı
4 saat sonra denizden sağ olarak çıkartıldı