CHP'li vekillerden Eren Erdem'e destek açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve partililer, Eren Erdem’e destek için Silivri Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

CHP'li vekillerden Eren Erdem'e destek açıklaması
02 Ağustos 2019 - 16:54
Reklam

Haber-Kamera: Alparslan ERMİŞ
Silivri Cezaevinde 400 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet Halk Partisi PM üyesi Eren Erdem için CHP’li milletvekilleri basın açıklaması yaptı. Silivri Cezaevi önünde toplanan milletvekilleri ve partililer, sloganlar atarak Erdem’e destek verdi. Basın açıklamasına, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Enis Berberoğlu, Sibel Özdemir, Sezgin Tanrıkulu, Özgür Karabat, Yüksel Mahsur Kılıç, Parti Meclis Üyesi Pınar Uzun, İlçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.  

 

“HUKUKSUZLUKLA GEÇEN 400 GÜN”
Açıklamayı CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptı. Ağbaba, “25 ve 26. Dönem milletvekilimiz, Parti Meclis üyemiz Eren Erdem için bir kez daha Silivri zindanının önündeyiz. Eren Erdem bugün tam 400 gündür AKP hukuku ile tutuklu. Ömrünü FETÖ ile mücadeleye, demokrasiye ve özgürlüğe adamış arkadaşımız Eren Erdem, FETÖ taktikleri ve FETÖ’ye ne istedilerse verenler tarafından hiçbir hukuki gerekçe olmadan, 400 gündür hapiste tutuluyor. Haksızlıklarla, hukuksuzluklarla geçen tam 400 gün. 2016 başlayan soruşturma, 2 yıl boyunca yazılmayan iddianame 24 Haziran seçimleri sonrasında bir anda yazılı verdi. Dosya tek delil ile başlamıştı o delil gizli tanık beyanıydı. İlk celsede gizli tanık telkinle, tanıklık yaptığını söyledi. ‘Söylediklerim, gördüğüm, bildiğim şeyler değildi ama bunları konuş dediler. Bende o nedenle konuştum’ dedi. Gizli tanıdığın Mustafa Varak ile bağlantılı olduğu Twitter yazışmalarında ortaya çıkarıldı. Gizli tanıkta bu durumu inkar etmedi. Soruşturmada tek delil vardı, o da gizli tanıktı ve gizli tanığın uydurma olduğu ortaya çıktı. 

 

“CHP’Yİ KÖTÜLENMESİ İSTENDİ”


Hakimler oy çokluğu ile Eren Erdem’in tutukluluğunun devamına hükmettiler. 7 Ocak’ta ikinci duruşmada saat 16.30’da tahliye kararı çıktı ama sonra ne olduysa, nereden emir alındıysa nasıl olduysa tekrar yakalama kararı çıkartıldı. Eren Erdem serbest bırakılmadan tekrar tutuklandı. Bir ay önce serbest bırakılsın dedikleri Eren Erdem’i aynı dosyayla bir ay sonra mahkum ettiler. Bu süreçte Eren Erdem ile aynı dosyayla yargılananlar Eren Erdem’den daha fazla ceza aldı ama hepsi şuanda serbest. Daha az ceza alan Eren Erdem ise tutuklu. Eren Erdem’e bu süreçte adeta psikolojik bir savaş açıldı. Sağlık hakkı kısıtlandı, 8-9 ay boyunca havalandırma ve spor hakkı verilmedi. CHP’yi kötülemesi istendi. Anayasa Mahkemesinin geçtiğimiz günlerde barış akademisyenleriyle ilgili verdiği düşünce özgürlüğü kararı Eren Erdem ve diğer düşünce suçları içinde emsal kabul edilmelidir” şeklinde konuştu.  
Açıklamanın ardından grup sloganlar atarak dağıldı.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum