İtikaf nedir, nasıl yapılır? İtikafa ne zaman girilir? Evde itikaf olur mu?

Ramazan ayının sonlarına yaklaşırken, mübarek Ramazan'ın bereketinden daha çok nasiplenmek için birçok Müslüman itikafa girmek ile ilgili araştırma yapıyor. İtikaf nedir, itikafa girmek ne demek ve itikaf nasıl yapılır sorularına yanıt arayan birçok vatandaş, Diyanet'in bu konuyla ilgili açıklamaları ve itikaf ile ilgili hadisler yardımıyla bilgi ediniyor.

İtikaf nedir, nasıl yapılır? İtikafa ne zaman girilir? Evde itikaf olur mu?
01 Mayıs 2021 - 13:32
Reklam
Reklam

Ramazan ayının sonlarına yaklaşırken, mübarek Ramazan'ın bereketinden daha çok nasiplenmek için birçok Müslüman itikafa girmek ile ilgili araştırma yapıyor. İtikaf nedir, itikafa girmek ne demek ve itikaf nasıl yapılır sorularına yanıt arayan birçok vatandaş, Diyanet'in bu konuyla ilgili açıklamaları ve itikaf ile ilgili hadisler yardımıyla bilgi ediniyor. İtikafa ne zaman girilir ve Ramazan'ın son 10 günü itikaf nasıl yapılır soruları da Müslüman aleminin araştırmaları arasında yer alıyor. Hz. Muhammed'in (s.a.s) Ramazan ayında, özellikle de Ramazan'ın son 10 gününde itikafa girdiği biliniyor. Tam kapanma sebebiyle evlerde olan vatandaşlar evde itikaf olur mu, nasıl olur, itikaf şartları nelerdir sorularına da cevap arıyor.
Genellikle camilerde gerçekleştirilen ve Allah'a yakın olmak amacıyla girilen itikaf, Ramazan ayının sonuna yaklaşmamızla birlikte yine gündemdeki yerini aldı. Bu terimle yeni karşılaşan vatandaşlar itikaf nedir, nasıl yapılır, itikaf şartları neler sorularına cevap aradı. Daha çok camilerde yapılan itikaf, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler sonucu çoğunlukla evde gerçekleştirilecek. Bu sebeple vatandaşlar evde itikaf olur mu, nasıl olur sorularını inceliyor. Bununla birlikte kadınlar için itikaf nasıl yapılır sorusunun yanıtı da merak edilenler arasında yer alıyor.

İTİKAFA GİRMEK NE DEMEK?
İtikaf nedir sorusunun yanıtı kelimenin kökü olan akf sözünden geçmektedir. Kelimenin anlamı "hapsolmak, alıkoymak, bir yere yerleşmek, oraya bağlanıp kalmak" şeklindedir. Bu kelime, fıkıh terimi olarak kişinin kendini dünyevi işlerden uzak tutarak ibadet amacıyla bir müddet camide kalmasını ifade eder. İtikafa giren kişiye mutekif veya akif denir. Akıl sağlığı yerinde olan ve ergenlik çağına gelmiş her Müslüman itikafa girebilir. İtikafa beş vakit namaz kılınan bir mescitte veya camide girilmesi gerekir.

İTİKAF ŞARTLARI NELERDİR?
Niyet. Niyet diğer ibadetlerde şart olduğu gibi itikâfta da şarttır. Niyet etmeksizin camide beklemek itikaf yerine geçmez.
Erkeğin beş vakit cemaatle namaz kılanan mescidde itikâfa girmesi. İtikâfın en faziletlisi Mescid-i Haram'da, sonra Mescid-i Nebevî'de, sonra Mescid-i Aksâ'da olandır.
Oruç. Vâcib olan itikâf için şarttır.
Kadınların hayız ve nifastan temiz olmaları.

İTİKAFA NE ZAMAN GİRİLİR?
Hz. Muhammed'in (s.a.v) Ramazan ayında ve özellikle ayın son on gününde itikafta olduğu pek çok hadis-i şerifle sabittir. (Buhârî, İtikâf, 1; Müslim, İtikâf, 1-5; Ebû Dâvûd, Ramazân, 3; Savm, 77) Bu nedenle daha çok Ramazan ayının son on gününde itikafa girilir. Bu sebeple 2021 Ramazan ayı itikaf günleri Ramazan'ın son 10 günü olan 3 Mayıs ile 12 Mayıs arasını kapsıyor.

İTİKAFA NASIL NİYET EDİLİR?
Ebû Yusuf en az süreyi, bir günün yarıdan fazlası olarak belirlerken İmam Muhammed itikâf için bir saati de yeterli bulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 290). Niyet diğer ibadetlerde olduğu gibi itikafta da şarttır. Yalnızca camide beklemek yeterli olmaz. Kişi, "Allah rızası için şu mescidde şu kadar müddet itikâf yapmaya niyet ettim" demekle ve kalbinden geçirmekle bunu nefsine vâcib kılar. Bu niyetle mescide giren kimse abdest almak, gusletmek, abdest bozmak gibi zaruret olmadıkça mescidden ayrılmaz. Aksi takdirde itikâfı bozulur, yeniden itikâfa girmesi gerekir.

KADINLAR İTİKAFA GİREBİLİR Mİ?
Kadınlar için itikaf nasıl olur sorusu da merak edilenler arasında. Kadınlar camide itikaf yapamaz, evde ise bazı şartlarla yapılabilir. Mescid olarak kullanılan ayrı biro da varsa burada itikafa girilebilir. Yemek yapmak, temizlik gibi ev işlerinin hiçbiri yapılmaz. Sadece ibadetle uğraşılır. Abdest gibi zaruri işleri yapmanın mahzuru olmaz. Ramazanın son on gününde olanı sünnet-i kifâyedir. Az itikâf da yapılabilir. Bir gün veya birkaç saat gibi. İtikâfa girenin oruçlu olması şarttır. Sadece Şâfiî mezhebinde oruçlu olma şartı yoktur. Diğer üç mezhepte oruçlu olmak şarttır.

EVDE İTİKAF OLUR MU?
İtikafın başlıca şartı, yiyip içmek ve uyumak gibi mümkün olan her şeyi camide gerçekleştirmektir. Tuvalet, abdest gibi temel ihtiyaçlar için gerekirse camiden çıkılabilir. Bulunulan camide Cuma namazı kılınmıyorsa Cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidilebilir. Cenaze namazı için ise dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması hâlinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescidden çıkabilir. Bu zorunlu hallerinde dışında camiden çıkılırsa itikaf bozulur. İtikafın camide ifa edilmesi gerekir. Ancak kadınların evin ibadet edilen bölümünde itikafa girmesi daha doğru kabul edilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
40 bin balya saman bedava dağıtılıyor
40 bin balya saman bedava dağıtılıyor
Bulgaristan'da seçim tekrar yapılacak!
Bulgaristan'da seçim tekrar yapılacak!