Reklam

Yazıcı: Deprem bir çaresizlik değildir

Deprem ile ilgili belediye meclisinde sunum yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Silivri Belediyesi Meclis Üyesi Celalettin Yazıcı, kamuoyunda deprem ile ilgili duyarlılığın dinamik tutulması gerektiğini söyledi.

05 Kasım 2019 - 16:53 - Güncelleme: 05 Kasım 2019 - 18:03
Reklam
Reklam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Silivri Belediyesi Meclis Üyesi Celalettin Yazıcı, Kasım Ayı Meclis Toplantısı'nın ilk oturumunda, deprem ile ilgili sunum gerçekleştirdi. "Deprem nedir, ne değildir, neden olur ve alınması gereken önlemler nelerdir" konularında bilgi veren Yazıcı, kamuoyunda deprem ile ilgili duyarlılığın dinamik tutulması gerektiğini ifade etti.
Yazıcı, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;
 
“SİLİVRİ DEPREM KUŞAĞINDA”
"Ülkemiz yüz ölçümünün yüzde 60'ı ve nüfusumuzun yüzde 71'inin deprem bölgesinde yaşaması ve Silivri'mizin de bu deprem kuşağında yer alması nedeniyle deprem hakkında bilgi paylaşımında bulunmak, bu konuda kamuoyunda duyarlılığı dinamik tutmak ve Silivri özelinde de bir durum değerlendirmesi yaparak alınabilecek önlemler hakkında kendi önerimizi paylaşmak üzere söz almış bulunuyorum.
 
“ZEMİN ZAYIFSA BİNA ZAYIF
YAKLAŞIMI YANLIŞTIR”
Deprem aynı bir kar yağması gibi, bir yağmur yağması gibi doğa olayıdır. Şuanda geldiğimiz yüzyılda insanoğlunun elde ettiği bilgi, birikim, teknoloji ve mühendislik düzeyi dikkate alındığı zaman asla bir çaresizlik değildir. Bir acziyet asla değildir. Şunu özellikle söylemek istiyorum. Her türlü zeminde bina yapmamız mümkündür. Hatta dünyanın farklı yerlerinde bırakın binayı, insanlar okyanusun içerisine şehir kurmuştur. Zemin zayıfsa bina zayıftır şeklindeki algı yanlıştır. Önemli olan o zeminde uygun mühendislik tekniklerini uygulayabiliryor musunuz ve ona uygun bütçeyi ayırabiliyor musunuz. Zemin zayıfsa doğal olarak ayıracağınız bütçe farklı olacak. 
 
“DEPREME HAZIR OLMALIYIZ”
Deprem oluyor, bir ay 15 gün bir sansasyonel oluyor, sonra hayatımıza devam ediyoruz. Bunu sürekli gündemde tutmalıyız. Bir an önce mahalle bazlarında ekipler kurulup, deprem olacakmış gibi hazır olmalıyız.”
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
4 saat sonra denizden sağ olarak çıkartıldı
4 saat sonra denizden sağ olarak çıkartıldı